פינוי פסולת בניין בפרויקט שיפוץ בניין משותף

שיפוץ בניין משותף הוא פרויקט שבאופן טבעי מייצר כמות גדולה מאוד של פסולת בניין. שברי קירות, שברי חלונות, שברי עץ וזכוכית, חלקי מתכת ואלומיניום, חוטי חשמל, צנרת והרבה מאוד אבק – כל אלה הולכים ומצטברים לאורך פרויקט השיפוץ ואת הכל צריך לפנות על פי חוק. פינוי פסולת בניין בפרויקט שיפוץ בניין משותף היא משימה שאותה צריך למלא הקבלן המבצע, אך כדאי וחשוב לוודא שהוא אכן עושה את המוטל עליו ושהדברים נעשים על פי החוק.

פינוי פסולת בניין – החוק

לאור התנהלותם של קבלני בניין רבים, בדרך כלל קטנים וקיקיוניים, הפך הנושא של פינוי פסולת בניין לנושא שזכה לתשומת לב מצד המחוקק, ובשנים האחרונות נחקקו שורה של חוקים ותיקוני חוק המיועדים להסדיר את הנושא לטובת ההגנה על איכות הסביבה. החוקים הקיימים מפרטים את האופן בו יש לטפל בפסולת הבניין לאורך הפרויקט ואת האופן בו יש לפנות אותה בתום הפרויקט. כך למשל, כל הפסולת צריכה להיות מרוכזת במתחם ייעודי אחד, ובמקרים של שיפוץ בלב אזור מיושב על הפסולת להיות מרוכזת בתוך מכלים ייעודיים. את הפסולת יש לפנות לאתרים ייעודיים להטמנת פסולת בניין בלבד, ואין להשליך אותה בשטח הפתוח ללא היתר. סוגים מסויימים של פסולת בניין מחייבים הובלה על ידי מוביל מורשה והטמנה באתרים ייעודיים לחומרים מסוכנים.

מי אחראי על פינוי הפסולת לאחר שיפוץ בניין משותף?

פינוי פסולת בניין בפרויקט שיפוץ בניין משותף היא משימה שהאחראי עליה הוא הקבלן המבצע. לרוב, הקבלן עצמו לא עוסק כלל בנושא של פינוי פסולת ולכן באחריותו לגייס קבלן משנה המתמחה בתחום זה ויכול להעמיד לרשות הפרויקט מכולות ומשאיות להכלה והובלה של הפסולת על פי הצורך. אחרי שאמרנו את זה, מבחינת החוק גם בעל הנכס שעובר את תהליך השיפוץ, אחראי באותה מידה על כל מה שקורה עם פסולת הבניין. המשמעות היא שאם קבלן המשנה יפנה את הפסולת מאתר השיפוץ, אך ישליך אותו בשטח פתוח בכניסה לישוב למשל, מי שישלם את הקנס (הגבוה מאוד, דרך אגב), יהיה גם בעל הנכס.

מהסיבה הזאת בדיוק, אתם לא רוצים להשאיר את הנושא לשיקול דעתו של הקבלן המבצע או של קבלן הפינוי. בהיבט זה אתם רוצים לקבל אסמכתאות ברורות לכך שבוצע פינוי על פי החוק. זה אומר שעליכם לבדוק שהפסולת אכן נשמרת במכולות פסולת ייעודיות, שהן מרוקנות על פי הצורך ולא גולשות אל הרחוב, ושקבלן הפינוי יכול להציג בפניכם אישורים של אתר ההטמנה על קליטת הפסולת. את עבודת הפיקוח הזאת תוכלו לבצע בעצמכם, או שתוכלו לשכור מפקח בנייה שיוכל לסייע לכם גם בפיקוח על כל התהליך של פינוי פסולת בניין בפרויקט שיפוץ בניין משותף. כך תוכלו גם להגן על הסביבה וגם להבטיח שאתם פועלים על פי החוק.

המאמר נכתב בשיתוף קבוצת עידן שיפוץ בניין משותף המתמחה בביצוע כל סוגי עבודות השיפוצים בבניינים משותפים.


צור קשר

    כתובת : מוטי קינד 10, רחובות